Hrek : Angelina Jolie: egy mtt naplja |
Angelina Jolie: egy mtt naplja
Angelina Jolie - NYTimes | Fordtotta: Judit 2015.03.24. 20:12

Angelina 2013 februrjban mindkt mellnek megelzsi clbl trtn eltvoltst vlasztotta, miutn egy vizsglat kidertette, hogy rendkvl nagy az eslye a mellrkra s a petefszekrkra. Akkor gy hatrozott, hogy a ksbbiekben petefszkeit s petevezetkeit is eltvolttatja, hogy tovbb cskkentse a kockzatot. A kvetkezkben a sznszn szemlyes rsa olvashat, melyet a New York Timesban publiklt.
Kt vvel ezeltt rtam arrl, hogy a megelz dupla masztektmia mellett dntttem. Egy egyszer vrvizsglat dertette ki, hogy a BRCA1 gn mutcijt hordozom. Ez esetemben krlbell 87 szzalkra nvelte a mellrk s 50 szzalkra a petefszekrk kialakulsnak kockzatt. Az desanymat, a nagymammat s a nagynnmet is a rk miatt vesztettem el.
Szerettem volna tudatni a tbbi, veszlyeztetett helyzetben lv nvel, hogy vannak lehetsgeik. Meggrtem, hogy minden informcit nyomon kvetek, amely hasznos lehet, belertve a kvetkez sajt, megelz mttemet, a petefszkeim s a petevezetkeim eltvoltst is.
Mr egy ideje terveztem a beavatkozst. Ez a masztektmihoz kpest egy kevsb bonyolult mtt, a hatsa azonban sokkal komolyabb. Az rintett n knyszertett menopauzn esik t. gy fizikailag s rzelmileg is fel kellett ksztenem magamat, megvitatnom a lehetsgeket az orvosaimmal, alternatv gygyszerek utn kutatni, s feltrkpezni a hormonjaimat az sztrogn- vagy progeszteronptls miatt. De gy reztem, hogy mg mindig hnapok llnak a rendelkezsemre, hogy kitzzem a dtumot.
Aztn kt httel ezeltt kaptam egy hvst az orvosomtl a vrvizsglat eredmnyeirl. „A CA-125 rtkeid normlisak” – mondta. Megknnyebblten shajtottam. Ez a teszt mri a CA-125 fehrje szintjt a vrben, s a petefszekrk kialakulsnak monitorozsra szolgl. Minden vben elvgeztetem magamon a csaldi krelzmnyem okn.
De ez mg nem volt minden. Folytatta. „Szmos gyulladsos marker mutat emelkedett rtket, s ezek egyttesen a rk korai stdiumnak jelei is lehetnek.” Elhallgattam. „A CA-125-nek 50-75 szzalk eslye van arra, hogy tvesen nem mutatja ki a petefszekrkot a korai szakaszban” – mondta. Azt akarta, hogy azonnal keressem fel a sebszt, hogy ellenrizze a petefszkeimet.
Azon mentem keresztl, amit ms nk ezrei is tlhettek mr. Azt mondtam magamnak, hogy nyugodtnak s ersnek kell maradnom, s nincs okom azt hinni, hogy nem rem meg, hogy felnjenek a gyerekeim s megismerhessem az unokimat.
Felhvtam a frjemet Franciaorszgban, aki nhny rn bell mr repln lt. Az a gynyr az let ezen pillanataiban, hogy rengeteg vilgossgot hoznak. Tudod, hogy mirt lsz, s mi az, ami szmt. Megoszt rzs, mgis bkvel tlt el.
Mg aznap elltogattam a sebszhez, aki az desanymat is kezelte. Akkor tallkoztam vele utoljra, amikor desanym elhunyt. Mikor megltott, knnybe lbadt a szeme, s azt mondta: „Pont gy nzel ki, mint .” sszetrtem. De aztn egymsra mosolyogtunk, s egyetrtettnk abban, hogy azrt vagyunk itt, hogy megbirkzzunk brmilyen problmval, gy ht „essnk tl rajta”.
Sem a vizsglat, sem az ultrahang nem mutatott ki semmi aggasztt. Megnyugodtam, hogy ha rkrl van sz, akkor valsznleg a korai szakaszban van. Ha pedig esetleg mshol tallhat meg a szervezetemben a betegsg, arra is fny derl t napon bell. Azt az t napot szellemi homlyban tltttem, elmentem a gyerekeim focimeccsre, s mindekzben igyekeztem nyugodt maradni s sszpontostani.
Az eredmnyek megrkezsnek a napja. A PET/CT lelet tisztnak tnt, s a tumorteszt is negatv volt. Teljes volt a boldogsgom, br a radioaktv izotpos vizsglat miatt nem lelhettem meg a gyerekeimet. Ugyan mg mindig megvolt az esly a korai stdium rkra, de ez szinte jelentktelen volt egy kifejlett tumor meglthez kpest. Megknnyebblsemre mg mindig megvolt a lehetsgem a petefszkeim s a petevezetkeim eltvoltsra, s n a beavatkozs mellett dntttem.
Nem kizrlag azrt hatroztam gy, mert a BRCA1 gnmutcijt hordozom, s mert azt akartam, hogy ms nk is halljanak errl. Egy pozitv BRCA teszt mg nem jelent egyenes utat az orvosi beavatkozs fel. Sok orvossal, sebsszel s termszetgygysszal beszltem. Vannak ms lehetsgek is. Vannak nk, akik fogamzsgtl-tablettt szednek, vagy az alternatv gygyszereket kombinljk a gyakrabban elvgeztetett szrvizsglatokkal. Mindig tbb tja van egy egszsggyi problma kezelsnek. A legfontosabb dolog az, hogy megismerjk a lehetsgeket, s azt vlasszuk kzlk, ami szmunkra a legmegfelelbb.
Az n esetemben a keleti s a nyugati orvosok is egyetrtettek abban, hogy a petevezetkek s a petefszkek sebszeti ton trtn eltvoltsa a legjobb megolds, mert a BRCA gn mutcijnak meglte mellett a csaldomban hrom n is rkban hunyt el. Az orvosaim jeleztk felm, hogy krlbell egy vtizeddel ezeltt kellett volna elvgeztetnem a megelz mttet, mg a ngi rokonaim korai rkos megbetegedseinek kezdetekor. Az desanym petefszekrkjt 49 ves korban diagnosztizltk. n most 39 vagyok.
Mlt hten testem a procedrn: egy laparoszkpos ktoldali petevezetk- s petefszek-eltvoltson. Volt egy jindulat daganat az egyik petefszkemen, de nem volt jele rkos elvltozsnak a szvetekben.
Van egy kis, ttetsz tapaszom, ami bioazonos sztrognt tartalmaz, s egy progeszteron tartalm fogamzsgtl eszkzt (IUD) is elhelyeztek a mhemben. Ez segt majd fenntartani a szervezetem hormonlis egyenslyt, de ami mg fontosabb, segt a mhrk megelzsben. gy hatroztam, megtartom a mhemet, mert azon a terleten nem fordult el rkos megbetegeds a csaldom krtrtnetben.
Nem lehetsges minden kockzat kiiktatsa, a tny az, hogy mg mindig hajlamos vagyok a rkra. Termszetes gygymdokat keresek az immunrendszerem erstsre. Ugyangy nnek rzem magam, s megalapozottnak tartom a dntsemet, amit magamrt s a csaldomrt hoztam meg. Most mr tudom, hogy a gyermekeimnek sosem kell azt mondaniuk: „Anya petefszekrkban halt meg”.
A hormonptls ellenre, amit kapok, jelenleg a menopauza stdiumban vagyok. Nem lehet tbb gyermekem, s vrhatan ms fizikai vltozsokon is tesek majd. De brmi is jn, nyugodtan nzek szembe vele, nem azrt, mert ers vagyok, hanem mert ez az let rsze. Nincs mitl flnnk.
Mlysgesen egyttrzek azokkal a nkkel, akiknek ez a pillanat tl korn jtt el az letkben, mg azeltt, hogy gyermeket vllalhattak volna. Az helyzetk sokkal nehezebb, mint az enym. Utnajrtam, s megtudtam, hogy lehetsgk van olyan beavatkozsra, melynek sorn csak a petevezetkeket tvoltjk el, de a petefszkeket megtartjk, gy meghagyva egy magzat kihordsnak kpessgt, s lehetv tve a menopauza elkerlst. Remlem, ezzel k is tisztban vannak.
Nem knny meghozni ezeket a dntseket. De a lehetsg adott ahhoz, hogy tvegyk az irnytst, s szembeszlljunk brmilyen egszsggyi problmval. Krhetnk tancsot, megismerhetjk a lehetsgeinket, s olyan dntst hozhatunk, ami megfelel szmunkra. A tuds hatalom.
Sajt fordts
Az eredeti cikk ezen a linken olvashat.
|