A sznszn szerda jjel rkezett a brit fvrosba, ahol msnap reggel az Egyeslt Kirlysg klgyminisztervel, William Hague-gel tallkozott a Downing Streeten, majd egytt magnreplre ltek, s elutaztak Szarajevba.
Az ENSZ Menekltgyi Fbiztossgnak klnmegbzottjaknt is aktvan tevkenyked Jolie azrt utazott a klgyminiszterrel Bosznia-Hercegovina fvrosba, hogy az 1992 s 1995 kztt lezajlott boszniai hbor nemi erszakot elszenvedett ldozataival s tllivel tallkozzon.
„A nemi erszak hbors fegyverknt trtn alkalmazsa korunk egyik legnagyobb igazsgtalansga. A vilg tl hossz ideig tolerlta ezeket a bncselekmnyeket, s hagyta szenvedni a tllit. A clunk ezeknek az embereknek a szszljaknt arra krni a vilgot, hogy lljon ki az gyk mellett, s lpjen fel a bntetlensg ellen” – mondta a sznszn.
Bosznia azon dntst, miszerint a szexulis erszak megelzst is belefoglalta a katonai kpzsbe, Jolie s Hague ttrnek nevezte, s azt is hozztette, hogy ennek a koncepcinak szabvnny kellene vlnia az ENSZ bkefenntart misszii sorn.
„A hbors vezetekben elkvetett nemi erszak minden orszgban tabutma. Ez az elhatrozs segthet megdnteni ezeket a tabukat, s jradefinilni a katonasg krdst a 21. szzadban” – nyilatkozta Jolie pnteken, a tma kapcsn a boszniai honvdelmi minisztrium ltal szervezett konferencin Szarajevban.
Hague azt is hozztette, hogy a szexulis erszak rendkvl hatsos mdszer volt a lakossg terrorizlsra s kiteleptsre, s Szriban, a Kzp-afrikai Kztrsasgban, valamint Dl-Szudnban mg mindig alkalmazzk.
A sznszn elmondta, hogy a kpzs a jrrz bkefenntartk szmra klnsen fontos lenne, hiszen „ez azt jelenthetn, hogy a nknek a hbors vezetekben nem kell szembenznik azzal a dntssel, hogy elmennek tzifrt s ivvzrt, de kzben megerszakoljk ket, vagy ttlenl nzik, ahogy a gyermekeik heznek.”
A klgyminiszter meggrte, hogy Nagy-Britannia tmogatni fogja annak a kpzsi kzpontnak a kialaktst Szarajevban, ahol a rgi katonai s rendri bkefenntarti szmra tartannak trningeket.
Jolie s Hague kt ve indtotta vilgmret kampnyt, mellyel a hbors nemi erszak visszaszortsra, az elkvetk bntetlensgnek eltrlsre, s az ldozatok tmogatsnak biztostsra trekszik. Eddig 141 orszg csatlakozott a kezdemnyezshez.
Krlbell 50 ezer nt erszakoltak meg a boszniai hbor idejn. Az ldozatok ksbb perhez folyamodtak az ENSZ hbors bnkkel foglalkoz brsgn, ami a trtnelemben elszr eredmnyezte a fegyveres harcok sorn nemi erszakot elkvetk rcs mg kerlst.
Angelina Jolie s William Hague a konferencit kveten a npirts ldozatainak hozztartozival is tallkozott a tiszteletkre fellltott emlkmnl Srebrenicban. A bosnyk vrosban a szerb erk tbb mint nyolcezer muszlim frfi s fi lett oltottk ki 1995-ben.
A szarajevi ltogats tz httel azeltt a hromnapos globlis cscstallkoz eltt trtnt, melyet a konfliktusok sorn elkvetett nemi erszak felszmolsa cljbl Londonban fognak tartani jniusban.
|