Hírek : 5 ok, amiért Angelina Jolie jól tette, hogy a masztektómia mellett döntött |
5 ok, amiért Angelina Jolie jól tette, hogy a masztektómia mellett döntött
Judit 2013.06.13. 12:07
Sokan támadják a színésznőt, mióta nyilvánosságra hozta, hogy a rákmegelőző dupla masztektómiát választotta. Vannak, akik szerint megalapozatlan döntést hozott, mások szerint azonban remek példát mutat ezzel a hasonló helyzetben lévő nőknek. Az alábbi öt pontból kiderül, milyen tudományos és lelki okokkal magyarázható, hogy helyesen döntött.
1. Az orvosai szerint a színésznő a hibás BRCA1 gént hordozza, amely miatt 87 százalék esélye volt a mellrákra, ez pedig kétségkívül magas kockázat. Abban reménykedni, hogy az a bizonyos 13 százalék teljesül be, igen felelőtlen és lelkileg is rendkívül megterhelő lenne minden nő, így az ő számára is. A megelőző műtétet követően Angelina esetében ez a rizikó 5 százalék alá csökkent.
2. Édesanyja, Marcheline Bertrand 2007-ben petefészekrákban, nagynénje, Debbie Martin pedig néhány héttel ezelőtt mellrákban hunyt el, és mindketten ugyanazt a hibás gént hordozták, amivel Angelina is rendelkezik. Így egyértelmű, hogy őt is nagy eséllyel diagnosztizálták volna a gyilkos kórral az elkövetkezendő évek folyamán.
3. A mellrák általában egyáltalán nem fáj, ami félrevezetheti a pácienst, és nehezítheti a betegség időben történő felismerését. Emellett egyes esetekben igen agresszív és gyors lefolyású, terápiás kezeléssel szemben ellenálló, így akár néhány hét alatt halálhoz vezethet. A szűrések tehát sokszor nem bizonyulnak elegendőnek a megelőzéshez.
4. Angelina már nemcsak saját magáért, hanem a hat gyermekéért is felelősséggel tartozik, és ahhoz, hogy még sokáig velük lehessen, elkerülhetetlen volt a beavatkozás. Ahogyan ő fogalmazott a műtét után: „Elmondhatom a gyermekeimnek, hogy nem kell attól félniük, hogy elvesztenek engem a mellrák miatt.”
5. Minden bizonnyal azt sem szerette volna, hogy a gyermekeinek át kelljen élniük mindazt, amin ő ment keresztül az édesanyja betegsége kapcsán, nem szerette volna, hogy szenvedni lássák őt. A kemoterápiának és a többi kezelésnek ugyanis számos kellemetlen és fájdalmas mellékhatása van, ez pedig nemcsak a színésznőt, de a családját is megviselte volna, arról nem is beszélve, hogy egyáltalán nem biztos, hogy eredményre vezetett volna.
A fentiek tükrében semmi kétség afelől, hogy Angelina jó döntést hozott, amikor a megelőző melleltávolító műtétet választotta. Természetesen senkit sem buzdít arra, hogy kövesse az ő példáját, a vele történtek nyilvánosságra hozatalával e helyett az volt a célja, hogy megmutassa a hasonló helyzetben lévő nőknek, hogy vannak lehetőségeik, és a betegség helyett az ő kezükben lehet az irányítás.
|
|
Erika: akkor egészen nyugodtan írhattad volna egy névvel egy hozzászólásban az öt perc különbséggel, két néven írt mondandódat. Szerintem inkább az a szomorú, hogy az emberek kizárólag a bulvárban olvasottak alapján alkotnak véleményt a hírességekről, majd az alapján beskatulyázzák őket bizonyos szerepekbe, ld. Angelina esetében a "férfifaló", a "házasságtörő", vagy az általad emlegetett egyéb jelzők. Pedig ha nemcsak a szennylapok cikkeit olvasnád, hanem pl. a vele készült interjúkat is, esetleg néha átfutnál egy-egy utazásáról készült riportot a unhcr.org oldalon (vagy csak tisztességgel elolvasnád a fordításaimat), láthatnád, hogy ezek nem adakozási rohamok a részéről, mivel nem a vörös szőnyegről szórja a pénzt, hanem elutazik az érintett régióba, és első kézből szerez ismereteket, ami pl. veled kapcsolatban nem mondható el, hiszen csak egy - a bulvármédia által harsogott - sztereotípiát erőltetsz rá. Azt hiszem az, hogy már több mint 10 éve dolgozik az ENSZ kötelékében, önmagáért beszél, az "adakozási roham", csak a te agyszüleményed. Ami a fiatalkorát illeti, úgy gondolom, hogy mindenki követ el hibát, amit aztán megbán, és szerintem ő bőven "vezekelt" már a korábbi "bűneiért". Érdemes elgondolkodni, hogy a botlásainkat követően mi képesek vagyunk/voltunk-e valaha is olyan tettekre, vagy akkora mértékű személyiségváltozásra mint ő...