A belpse nem nevezhet sem elbvlnek, sem pedig szigornak. Angelina Jolie egy paprpoharas kvval a kezben tnik fel, amelyet a szemkzti kvzbl hoztak neki sietve. A 36 ves sznszn nemcsak legjabb filmjrl mesl, hanem az ENSZ Menekltgyi Fbiztossgnak (UNHCR) jszolglati nagykveteknt eltlttt tz vrl is. Politikai kldetstudatt a rossz nyelvek gyakran rtelmezik a hollywoodi csillogs irnyba tanstott „kilengseinek” kompenzcijaknt. Azonban a vdak, mely szerint sok hressghez hasonlan is a vrs sznyegrl akarja jobb tenni a vilgot, r nem igazak. A hatgyermekes desanya s Brad Pitt prja rendszeresen ltogatja a vilg legklnbzbb terletein fekv meneklttborokat. Amikor errl mesl, azt olyan gyors, vget nem r mondatokban teszi, hogy az ember akaratlanul is felteszi magnak a krdst, vajon honnan mert motivcit ehhez az egszhez.
Jolie kisasszony, n szerint jobb tehetik a filmek a vilgot?
Fontos krdseket tehetnek fel, vitkat kezdemnyezhetnek. Ez mris valaminek a kezdete, nem igaz?
Az n els rendezi munkja, A vr s mz fldje azt a krdst feszegeti, hogyan fordulhatott el, hogy a nemzetkzi kzssg csak ennyire megksve avatkozott kzbe a boszniai hborban. A konfliktus cscspontjnak idejn vettettk a mozik Steven Spielberg Schindler listja cm filmjt. s mg a vilg arrl beszlt, hogy milyen tanulsgokat kell levonnunk a Holokausztbl, addig Kzp-Eurpban jabb npirts zajlott le…
…s most azt a krdst szeretn feltenni nekem, hogy mit okoznak ezek a vitk. ppen e tma kapcsn tartottam nemrgiben egy beszdet egy filmproducer-tallkozn az Egyeslt llamokban. Spielberg r is helyet foglalt a kznsg soraiban. Nagyszer ember. A Schindler listjt akkoriban nemcsak Eurpban mutattk be, rvidesen Oscar-djat is nyert – gy az emberek vilgszerte a trtnelmi emlkekrl s tanulsgokrl beszltek, mialatt a boszniai hbor minden szrnysgvel egytt pp a tetponton volt. Az egsz vilg srt, mindenkit megrmtett az, amit Spielberg bemutatott – a koncentrcis tborok, a zsidk tmeges meggyilkolsa. s mindenki jra megkrdezte magtl: hogyan eshetett meg ez Eurpa kzepn? Mindannyian megfogadtuk, hogy nem engedjk ismt megtrtnni. Mgis megtettk.
Ez felzaklatja nt.
Igen, mert amg mindannyian ezt a rendkvli filmet nnepeltk, amely annyira megindtotta az embereket – figyelmen kvl hagytuk, hogy ez a szrnysg jra megtrtnt. Spielberg rral hosszasan beszlgettnk errl, s mindketten mlysgesen nyugtalantnak reztk a helyzetet.
Mikor jelenik meg ez az n filmjben egszen pontosan?
A filmben klnsen nagy hangslyt fektettem a nemzetkzi kzssg beavatkozsnak szksgessgre, ami nem jelenti azt, hogy a kls katonai beavatkozst tmogatom. De Szria j plda erre, az ottani emberek helyzete pillanatnyilag rettenetes. Nagyon felingerelt, hogy Kna s Oroszorszg a kzelmltban megvtzta az ENSZ egyik hatrozatt.
s ezzel lehetv tette a hatalmon lv szriai vezetk szmra, hogy azok bntetlenl kvessenek el brutlis tetteket az ellenzkkel szemben.
gy igaz. Most abban remnykedem, hogy mdot tallnak arra, hogy ms csatornkon keresztl mkdjenek egytt velk, a szriai helyzet enyhlse rdekben. Ezt egy orszg sem kpes nerbl vghezvinni. De lthatja, hogy Szria csupn egy kzenfekv plda arra, hogy a kegyetlensgek folyton ismtlik nmagukat. Szmos orszg tovbbra is rendszeresen megsrti az emberi jogokat, amelyrl aligha szmol be. Egy zimbabwei asszonyt nemrgiben katonk erszakoltak meg, mert egy olyan negyedbe ment, ahov tilos volt a belps. Zimbabwban a nemi erszakot az emberek nyilvnvalan a bntets egy trvnyes formjnak tekintik. Ez szrny. Jelen pillanatban nem tudjuk, mi minden trtnik mg arrafel. Ugyanez vonatkozik Burmra is, amely mg mindig le van zrva.
Mi mindent rhet el teht egy filmmel?
A tny, hogy most itt lk nnel, s nemcsak a filmrl s a boszniai hborrl, hanem ms egyb konfliktusokrl is beszlgetnk, remlhetleg elindt valamit. Gyakran mr a sokkol hrek sem rintenek meg minket igazn. Pedig kellene. Mindez, amikor hez gyermekeket, megerszakolt nket ltunk, nem szabadna, hogy hidegen hagyjon bennnket. Nem szabadna semmibe vennnk.
Mlt hten tallkozott Guido Westerwelle klgyminiszterrel Berlinben, aki tmogatst grt nnek az ENSZ Menekltgyi Fbiztossgnak projektjeiben. Elmondja a vlemnyt egy klgyminiszternek az ilyen helyzetekben?
Igyekszem diplomatikus lenni. A klgyminiszterk hangslyozta azt a klnleges kapcsolatot, amelyet Nmetorszg Bosznival – mindenekeltt a harcok idejn ide vndorolt menekltekkel – tart fenn. Boszniban mg mindig 113 ezer lakhelyt elhagyni knyszerlt ember l, htezren kzlk embertelen krlmnyek kztt. Westerwelle r kiemelte, hogy segteni kvn ezeken az embereken.
A szvetsgi kormny ktmilli USA dollrt bocst rendelkezsre a boszniai s kenyai menekltek megsegtsnek rdekben.
Igen. A boszniai helyzet sok szempontbl trkeny, mivel az emberek tbb mint tizent vvel a hbor hivatalos befejezse utn mg mindig a kvetkezmnyektl szenvednek. Ha az orszg darabokra hullik, az kihatssal lesz Eurpra s a vilg tbbi rszre egyarnt. Rviden beszlgettem errl Obama elnkkel is, amikor a Fehr Hzban fogadott engem.
Az elnk kpet kap nk ltal a vilg e rszrl, n pedig felhvja a figyelmet ezekre az elfeledett konfliktusaira.
Megri. Az olyan rgikban, mint Bosznia, az emberek tbbet szenvednek a pnzgyi vlsg hatsai miatt, mint ms orszgokban. Az utbbi idben nagyon sok h esett arrafel. Ha olyan ideiglenes menedkekben hzdhatnak meg, ahol nincs ram s fts, az egyltaln nem humnus. Segtennk kell nekik, hogy vgre lezrhassk a trtnelmk ezen fejezett, legalbb annyira, hogy a normlis emberi let alapfelttelei biztostottak legyenek a szmukra. Ezltal jra elre tekinthetnek majd. Neknk pedig meg kell rtennk, hogy ebben az orszgban mg sok a begygytatlan seb.
A filmben tbb alkalommal kvetnek el nemi erszakot szerb katonk bosnyk nk ellen. Mit mondana azoknak a kritikusoknak, akik azzal vdoljk a filmet, hogy az tl durva s erszakos?
A film sok olyan dolgot mutat be, amit nehz elviselni. Ez szndkos. Megeshet, hogy aki megnzi, rosszul rzi majd magt, s ez j, mert ez a normlis reakci arra, ha ilyen dolgok trtnnek.
A szereplket egytl egyig muszlim, szerb s horvt sznszek alaktjk, olyan etnikai csoportok tagjai, akik a hborban egyms ellensgei voltak, sokan kzlk pedig els kzbl tapasztaltk meg a borzalmakat. Hogyan igyekezte elkerlni, hogy ezeknek az embereknek jra t kelljen lnik ezt a szenvedst?
A forgats mindannyiunk szmra nagyon fjdalmas folyamat volt. De ezekben az idkben olyanok voltunk, mint egy nagy csald. A UNHCR ktelkben tett utazsaim sorn volt mdom alaposan megismerni az orszgot s az ott lakk szenvedseit. A felvtelek alatt is folyamatosan beszlgettem a sznszekkel, arra trekedve, hogy a trtnetk hiteles maradjon. A sznszn, aki egy meggyilkolt kisbaba desanyjt alaktja, a szarajevi ostrom alatt lt. Foglyul ejtettk. A szomszdja fit megltk, pedig elmeslte nekem, hogyan temettk el egytt a gyermeket. Azt is elmondta, hogy egy hnapig semmifle rzelmet nem tudott kimutatni, kptelen volt srni. Egszen addig, amg egy jszaka ssze nem trt. Rendkvl megterhel volt szmra leforgatni ezt a jelenetet.
Nem rezte magt knyelmetlenl attl, hogy a sznszeit jra szembelltotta ezekkel a traumkkal?
De igen, gyakran elviselhetetlen volt az rzs. Mindenkihez odamentem, s igyekeztem a helyzetkbe kpzelni magamat, empatikusnak lenni, feltrkpezni, hogy meddig mehetnk el. Nagyon nehz volt mindenkinek. Remlem, hogy ez a vgre lelki megtisztulst hozott szmukra.
A szerb mdia erteljesen kritizlja a filmjt: szerintk n gonoszknt lltja be a szerbeket, s nem veszi figyelembe az oldalukon elesett ldozatokat. s ezek mg a legenyhbb brlatok.
Leginkbb az zavar, hogy ezeknek az eltl vlemnyeknek a dnt tbbsge anlkl szletik, hogy az emberek lttk volna a filmet. Mindazonltal remlem, hogy az emberek Szerbiban kpesek lesznek tiszta elmvel s nylt szvvel megnzni a filmet, jllehet, a szerb politikusok s a mdia megjegyzseinek hatsra ez nem lesz olyan knny. Csak azt tudom mondani: vannak szerb sznszek a filmben, akik a csapat rszt kpezik. Ez voltakppen nmagrt beszl. A vd pedig, hogy a szerbeket kizrlag tmad flknt brzoltam a filmben, nem igaz. Igazsgtalan megjegyzs csupn, mivel a fszerepl szerb katona maga is egyike a konfliktus kt oldala kztt rldknek. Az volt a fontos szmomra, hogy bemutassam a hbor f ldozatait.
Jolie kisasszony, nt az ENSZ Menekltgyi Fbiztossga nemrgiben kitntetsben rszestette, mert jszolglati nagykvetknt immron tz ve jrja a vlsgrgikat, s hvja fel a figyelmet ezeknek az embereknek a sorsra. Gyakorlatiasan vgezte a munkjt ez id alatt?
Igen. Az els utazsom alkalmval azonban csak srtam. Egyszeren lesjtott az a mrhetetlen szenveds, remnytelensg s fjdalom, amit tapasztaltam. De ebben az llapotban senkinek sem voltam tl nagy hasznra. Sokkoltak a ltottak. Ezt kvette egy tettleges fzis, amirl gy hittem, mindent meg tudunk vele oldani. Kiss naiv voltam. Ma mr ltom, mit kell tenni, s hogy mindehhez mennyi paprmunka trsul.
A UNHCR adatai szerint vilgszerte 43,7 milli ember van jelenleg meneklt sttuszban, tbb mint ezeltt brmikor, s ez a szm egyre csak nvekszik.
Rendkvli mdon nyugtalant ez a helyzet, hiszen sokan kzlk mr igen rgta knytelenek ilyen krlmnyek kztt lni. Dacra az informciknak, amelyek ezekrl az emberekrl a rendelkezsnkre llnak, nem vesznk tudomst rluk. Ha a pnz megvan, tudunk nhny dolgot tenni, pldul elmozdtani az oktatsukat. De tmogats nlkl ezek az emberek tovbbra is egy nagyon trkeny, ktsgbeesett csoportot alkotnak. Sok gyermek szletik s n fel az ilyen tborokban. Amit a leginkbb csodlok ezekben az emberekben, az a hihetetlen erejk. Szmtalan meneklttel tallkoztam, nagymamkkal, akiknek vgig kellett nznik, ahogyan meglik a gyermekeiket, most pedig maguknak kell felnevelnik az unokikat. s aztn valahol, egy koszos meneklttborban lve elmeslik nekem mindezt. De nem srnak s nem is panaszkodnak, mert egsz egyszeren nincs r idejk. Azzal kell trdnik, hogy valamit enni tudjanak, aztn pedig a paprmunkt kell elintznik.
A vilg leglesebb ellentteinek hatrn l.
Ennek a nagy rsze ostobnak s felsznesnek tnik szmomra. Amikor Brad elksr engem az tjaimra, szmtalan trtnetet ltunk s hallunk msok szrny szenvedseirl. s tisztban vagyunk azzal a kivltsgunkkal, hogy mindezek utn replre lhetnk s hazautazhatunk. Tudjuk, hol van a csaldunk. Az emberi jogok s a jlt szilrd rtket kpvisel szmunkra. Ktelessgemnek s sztnzsnek tekintem, hogy segtsek elrhetv tenni mindezt azok szmra is, akiknek nem adatott meg. Mindemellett azt is megtanultam, hogy egyltaln nem segt ezeken az embereken, ha lelnk eljk, s elkezdnk srni.
Tutu rsek azt kveten, miutn az Igazsg s Megbkls Bizottsg vezetjeknt Dl-Afrikban jrt, s az apartheid-rezsim ldozataival s elkvetivel beszlgetett, azt mondta, ezek a beszlgetsek a vgre teljesen megbetegtettk t. n ismeri ezt az rzst?
Igen, egszen jl ismerem azokat a pillanatokat, amikor az ember nem lt kiutat. Engem is jra s jra elfog ez az rzs, mg akkor is, ha igyekszem nem tudomst venni rla. Amikor bemutattuk a filmet a washingtoni Holokauszt Emlkmzeumban, lttam nhny kpet a nrnbergi perrl, Ruandrl, Bosznirl s Drfrrl. Ha az ember sorban, egyms utn megnzi ezeket a fotkat, elakad a llegzete, mert rdbben, hogy ez az egsz a mai napig jra s jra megismtldik. Ilyenkor arra gondolok: hnyszor mondtuk mr, soha tbbet. Mr hny alkalommal jelentettk ki: eztn jobban fogjuk csinlni.
Mire kvetkeztet abbl, hogy nem tanultunk a trtnelem hibibl?
Termszetesen vannak vltozsok, szmos civil seglyszervezet lteslt szerte a vilgban, amely nagyszer munkt vgez. De tekintettel a npessg nvekedsre, az lelmiszerhinyra, amely jelenleg is get problma, s a tarts pnzgyi vlsgra – az embernek el kell ismernie: lehet mg ennl is rosszabb. Ez az rzs nagyon gyakran rm trt, amikor a Holokauszt Mzeumban jrtam. Vgig ksrt.
Ez elg pesszimistn hangzik.
Nem, nem vagyok az. Realista vagyok. Msnap reggel, amikor felbredek, azt mondom magamnak: sszpontosts azokra a dolgokra, amelyeket meg tudsz vltoztatni, s vltoztasd is meg ket. Lgy ers s pozitv.
Mindekzben remekl helytll a politika vilgban is. Alig akad olyan llamf, aki elutastana egy tallkozt nnel. Gondolt mr esetleg arra – miutn immron tz ve az ENSZ ktelkben dolgozik –, hogy egyszer n is a politika vilgban tevkenykedjen?
Nem hiszem, hogy tl j volnk benne.
Rendszeresen tart beszdet az Egyeslt llamok Kongresszusa s az ENSZ eltt is – ezltal sikerlt bizonyos politikai normkat igen magas sznvonalon elsajttania.
Higgye el nekem, ppen azltal, hogy nem vagyok politikus, sokkal szabadabban mozoghatok. Elutazhatok az ENSZ-szel egy orszgba, ahol, ha felveszem a kk baseballsapkmat, llamfkkel, helyi csapatokkal s az utca embervel tallkozhatok. Olyan emberekkel beszlhetek, akikkel a klgyminisztrium vagy az ENSZ is szvesen tallkozna. Vilgok kzt kalandozhatok – klnleges mdon. A csendes diplomcia hve vagyok, politikusknt azonban egy orszgot, egyetlen oldalt kellene kpviselnem. Egybknt nem n az els, aki ezt krdezi tlem. Valamirt az emberek ilyesmit feltteleznek rlam, ami igazn hzelg, ugyanakkor bizarr is. Olykor vicceldnk is ezen Braddel. Ha politikus volnk, n lennk az els, aki az sszes piszkos szennyest tisztra mosn a hivatalba lpse eltt.
gy rti, bevallan a drogfogyasztssal s az extrm szexulis szoksaival kapcsolatos mltjt.
Nem kellene, hogy az emberek ezekhez a dolgokhoz kapcsoljanak engem, hisz ezt mr mind ismerik. Ezek a dolgok mr nem tettek engem teljess. De komolyra fordtva a szt: a politika tl nagy terhet jelentene a csaldom szmra, hatalmas vltozsokra kellene felkszlnik. k minden egyes pillanatban csodlatosak. Brad szmra pedig olykor mr az sem knny, ha a gyermekei anyja pp Lbiba repl, pedig otthon marad a gyerekekkel.
2011 szn nem az ENSZ ktelkben, hanem egy privt utazs keretein bell jutott el Lbiba – rviddel Kadhafi elfogsa eltt. Mi volt ezzel a clja?
Akkor pp nem volt olyan ENSZ-munkatrs, aki a kitztt idpontban bevetsre ment volna Misratba. gy tartottam megfelelnek, ha magam szervezem meg az utat. Szolidaritst akartam mutatni az ottani emberek irnt.
A helyzet Misratban akkoriban kaotikus volt, a vrost porig romboltk. Nem flt?
Akkoriban, tjkozdsom szerint, veszlyesebb lett volna, ha egy hivatalos kldttsggel utazom. gy nyltabban tudtam kzeledni az emberek fel, rendkvl szvlyes fogadtatsban rszesltem. Szabadon mozoghattam, mg egy brtnbe is elltogathattam, ahol foglyokkal – elssorban fiatalokkal – beszlgettem. Senki sem akadlyozott meg benne. Nem elszr csinltam ilyet. Elhiheti nekem, hogy tisztban vagyok a kockzatokkal, s sosem ltogatnk meg knnyelmen vlsgrgikat. Tisztban vagyok azzal, hogy felelssggel tartozom a csaldomrt.
Vrhatott volna a misratai utazsval, amg a helyzet valamelyest enyhl.
Fontosnak tartottam, hogy a lbiai embereket ppen ebben a helyzetben biztostsam a tmogatsomrl.
Ezt sikerlt is elrnie. A ltogatsrl kszlt fotk s videofelvtelek az egsz vilgot bejrtk.
A tapasztalatok ltal, amelyekre az ENSZ-utazsaim alatt tettem szert, nagyon mly felelssget rzek a rszorul gyermekek irnt – s ezek a gyermekek a vilg legklnbzbb pontjain lnek.
________________________________________________________________________________________
A Frankfurter Rundschau oldalon 2012 februrjban megjelent, Martin Scholz ltal ksztett interjt nmetrl magyarra fordtotta: Judit
A fordts az oldal tulajdont kpezi, ezrt rszben vagy egszben trtn msolsa szigoran tilos!
|