Az ENSZ Menekltgyi Fbiztossga (UNHCR) htf este Genfben dicsr szavakkal illette Angelina Jolie Oscar-djas amerikai sznsznt, az elmlt vekben a menekltekrt vgzett ldozatos munkjrt.
A kormnyzati tisztviselkbl, diplomatkbl, adomnyozkbl s seglyszervezeti munkatrsakbl ll ktszz fs kznsg eltt Jolie elismersben rszeslt, amirt immron tz ve mkdik kzre az ENSZ munkjban jszolglati nagykvetknt.
„Megtiszteltets a menekltek rdekben dolgozni, s alig vrom a kvetkez tz vet” – mondta Jolie a sznpadon.
A sznszn, akit egy arany kitzvel ajndkoztak meg, kzel 30 orszgban jrt mr az ENSZ jszolglati nagykveteknt az elmlt vtizedben, csak ebben az vben Afganisztnban, Tunziban, Trkorszgban, Mltn s Olaszorszgban.
„Nagyon hls vagyok annak a rengeteg meneklt csaldnak, akikkel volt szerencsm s kivltsgom egytt tlteni az elmlt veket. Annyira sokat tanultam tlk. Megtanultam jobb emberr, jobb anyv vlni” – mondta Jolie. „Azltal inspirltak, hogy nap mint nap megmutattk nekem az emberi llek trhetetlen erejt.”
A sznsznt dicsrve az ENSZ Menekltgyi Fbiztosa, Antnio Guterres gy nyilatkozott: „ a humanitrius vilgban ltez legnagyszerbb jszolglati nagykvet.”
Az esemny fnypontjaknt a Trsasg a Humanitrius sszetartsrt (Society for Humanitarian Solidarity) kzel hromszz munkatrsa s alaptja megkapta a rangos Nansen Menekltdjat, amelyet Jolie s Guterres adott t. A szervezet a tbb ezer, Jemen partjaira rkezett, ktsgbeesett meneklt s migrns szmra nyjtott letment munkjrt rszeslt az elismersben.
„Ez a dj arra sztnz minket, hogy tovbbi erfesztseket tegynk azokrt, akiknek szksgk van r” – nyilatkozta az alapt, Nasser Salim Ali Al-Hamairy, akinek civil szervezete 1995 ta segti az deni-bln keresztl, csempsz hajkon menekl embereket. A szervezet a rszorul helyi kzssgeket is tmogatja.
„gy gondolom, megrdemlik a nemzetkzi kzssg elismerst” – mondta Guterres, mg Jolie szintn tisztelett fejezte ki a jemeni seglyszervezet dolgozi irnt. „Az SHS munkatrsai gyakran a sajt letket teszik kockra azzal, hogy embereket mentenek meg a tengerbl. Szomor, de gyakran az is megesik, hogy k temetik el a halottakat. Azonban ktsg sem fr ahhoz, hogy sokkal kevesebb tll volna, ha k s az emberisgrt folytatott nfelldoz munkjuk nem ltezne. Ksznjk nekik.”
Majd hozztette: „Nem szabad elfelejtennk, mi trtnik a vilgnak ezen rszn. Nem szabad elfelejtennk, mennyire ktsgbeesettek ezek az emberek, amikor az egyetlen lehetsgk, hogy a hallt kockztatva tengerre szlljanak, s az letket a kegyetlen csempszek kezbe adjk.”
A sznszn elmondta, hogy fontolra veszi egy j s mg szlesebb kr szerep elvllalst az ENSZ Menekltgyi Fbiztossgnak munkjban. Kedden azt nyilatkozta az jsgrknak, hogy jelenleg a lehetsgek felmrst s a rszletek kidolgozst vgzik, de egyelre mg nem sikerlt lezrniuk az gyet, mert a pontos s teljes megoldsra trekszenek.
A menekltek sorsnak fontossgt is hangslyozta, amikor elmondta, hogy az rtk vgzett munkja „megindt, olykor szvszort, de mindig rdemes s felejthetetlen.” Azt is kifejtette, mennyire ellentmondsos helyzetben vannak ezek az emberek. „k a legkiszolgltatottabb, ugyanakkor a legellenllbb emberek a vilgon. A menekltek tllk, desanyk s lnyaik, desapk s fiaik, mindannyian rendkvli emberek, akiknek a hatalmas vesztesgek dacra is figyelemremlt, ert sugrz a trtnetk.”