Az ENSZ-jelentés szerint jelenleg 51,2 millió menekült, lakóhelyét elhagyni kényszerült és menedékkérő ember él szerte a világban. A menekültek száma 2012 vége és 2013 vége között 6 millióval emelkedett.
Angelina június 20-án, a Menekültek Világnapja alkalmából Thaiföld északi részére, Mae Hong Son tartományba látogatott, ahol mianmari menekültekkel beszélgetett.
„A fegyveres konfliktusok megelőzése a nemzetközi közösség kollektív felelőssége kell, hogy legyen – mondta a Ban Mai Nai Soi táborban pénteken. – A menekültek számának elképesztő mértékű megugrása azt mutatja, hogy a világ nem teljesíti ezt a kötelességét. Ez egy igazságtalan és fenntarthatatlan helyzet. Az egyetlen megoldás, ha nagyobb erőfeszítéseket teszünk, és még több erőforrást fordítunk a konfliktusok felszámolására világszerte – nincsenek humanitárius megoldások a politikai problémákra.”
A Menekültügyi Főbiztosság jelentése arra is rámutatott, hogy a menekültek számának drasztikus növekedése a Közel-Keleten és Közép-, valamint Nyugat-Afrikában zajló konfliktusok eszkalációja, de a meglévő menekültprobléma megoldásának hiánya is jelentős szerepet játszik benne.
„A menekültek száma jóval gyorsabban növekszik annál, mint ahogy a világ reagálni képes rá. A humanitárius segély ideiglenes megoldást nyújt csupán, nem oldja meg a probléma gyökerét, azaz a tömeges kitelepítések kérdését. A nemzetközi közösségnek politikai lépésekkel tennie is kell a konfliktusok megakadályozásáért és megelőzéséért, jobban, mint eddig bármikor.”
Pénteken a színésznő meglátogatta a világ egyik leghosszabb ideje működő menekülttáborát Thaiföld és Mianmar határán. Ma körülbelül 120 ezer mianmari menekült él kilenc határ menti táborban Thaiföldön, közülük néhányan már 30 éve.
„A nemzetközi közösség segítette a menekülteket, hogy három évtizeden át túléljenek a száműzetésükben, nem hagyhatja magukra őket éppen most, ebben a kritikus időszakban” – mondta. Azt is hozzátette, hogy égető szükség van a menekültek oktatására és készségekkel való felruházására is, hiszen csak így alapozhatják meg saját hazatérésüket és Mianmar biztonságos, fenntartható jövőjét.
„30 évnyi menekült lét után a legjobb megoldás, amit nyújthatunk ezeknek az embereknek, a jogosultság arra, hogy maguk válasszák ki a saját útjukat. Ez a mi esélyünk arra, hogy végre jól csináljuk, és megtörjük a konfliktusok és a kitelepítések ördögi körét egyszer, s mindenkorra.”
|