A színésznő szerda éjjel érkezett a brit fővárosba, ahol másnap reggel az Egyesült Királyság külügyminiszterével, William Hague-gel találkozott a Downing Streeten, majd együtt magánrepülőre ültek, és elutaztak Szarajevóba.
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának különmegbízottjaként is aktívan tevékenykedő Jolie azért utazott a külügyminiszterrel Bosznia-Hercegovina fővárosába, hogy az 1992 és 1995 között lezajlott boszniai háború nemi erőszakot elszenvedett áldozataival és túlélőivel találkozzon.
„A nemi erőszak háborús fegyverként történő alkalmazása korunk egyik legnagyobb igazságtalansága. A világ túl hosszú ideig tolerálta ezeket a bűncselekményeket, és hagyta szenvedni a túlélőit. A célunk ezeknek az embereknek a szószólójaként arra kérni a világot, hogy álljon ki az ügyük mellett, és lépjen fel a büntetlenség ellen” – mondta a színésznő.
Bosznia azon döntését, miszerint a szexuális erőszak megelőzését is belefoglalta a katonai képzésébe, Jolie és Hague úttörőnek nevezte, és azt is hozzátette, hogy ennek a koncepciónak szabvánnyá kellene válnia az ENSZ békefenntartó missziói során.
„A háborús övezetekben elkövetett nemi erőszak minden országban tabutéma. Ez az elhatározás segíthet megdönteni ezeket a tabukat, és újradefiniálni a katonaság kérdését a 21. században” – nyilatkozta Jolie pénteken, a téma kapcsán a boszniai honvédelmi minisztérium által szervezett konferencián Szarajevóban.
Hague azt is hozzátette, hogy a szexuális erőszak rendkívül hatásos módszer volt a lakosság terrorizálására és kitelepítésére, és Szíriában, a Közép-afrikai Köztársaságban, valamint Dél-Szudánban még mindig alkalmazzák.
A színésznő elmondta, hogy a képzés a járőröző békefenntartók számára különösen fontos lenne, hiszen „ez azt jelenthetné, hogy a nőknek a háborús övezetekben nem kell szembenézniük azzal a döntéssel, hogy elmennek tűzifáért és ivóvízért, de közben megerőszakolják őket, vagy tétlenül nézik, ahogy a gyermekeik éheznek.”
A külügyminiszter megígérte, hogy Nagy-Britannia támogatni fogja annak a képzési központnak a kialakítását Szarajevóban, ahol a régió katonai és rendőri békefenntartói számára tartanának tréningeket.
Jolie és Hague két éve indította világméretű kampányát, mellyel a háborús nemi erőszak visszaszorítására, az elkövetők büntetlenségének eltörlésére, és az áldozatok támogatásának biztosítására törekszik. Eddig 141 ország csatlakozott a kezdeményezéshez.
Körülbelül 50 ezer nőt erőszakoltak meg a boszniai háború idején. Az áldozatok később perhez folyamodtak az ENSZ háborús bűnökkel foglalkozó bíróságán, ami a történelemben először eredményezte a fegyveres harcok során nemi erőszakot elkövetők rács mögé kerülését.
Angelina Jolie és William Hague a konferenciát követően a népirtás áldozatainak hozzátartozóival is találkozott a tiszteletükre felállított emlékműnél Srebrenicában. A bosnyák városban a szerb erők több mint nyolcezer muszlim férfi és fiú életét oltották ki 1995-ben.
A szarajevói látogatás tíz héttel azelőtt a háromnapos globális csúcstalálkozó előtt történt, melyet a konfliktusok során elkövetett nemi erőszak felszámolása céljából Londonban fognak tartani júniusban.
|