Hrek : 5 ok, amirt Angelina Jolie jl tette, hogy a masztektmia mellett dnttt |
5 ok, amirt Angelina Jolie jl tette, hogy a masztektmia mellett dnttt
Judit 2013.06.13. 12:07

Sokan tmadjk a sznsznt, mita nyilvnossgra hozta, hogy a rkmegelz dupla masztektmit vlasztotta. Vannak, akik szerint megalapozatlan dntst hozott, msok szerint azonban remek pldt mutat ezzel a hasonl helyzetben lv nknek. Az albbi t pontbl kiderl, milyen tudomnyos s lelki okokkal magyarzhat, hogy helyesen dnttt.
1. Az orvosai szerint a sznszn a hibs BRCA1 gnt hordozza, amely miatt 87 szzalk eslye volt a mellrkra, ez pedig ktsgkvl magas kockzat. Abban remnykedni, hogy az a bizonyos 13 szzalk teljesl be, igen feleltlen s lelkileg is rendkvl megterhel lenne minden n, gy az szmra is. A megelz mttet kveten Angelina esetben ez a rizik 5 szzalk al cskkent.
2. desanyja, Marcheline Bertrand 2007-ben petefszekrkban, nagynnje, Debbie Martin pedig nhny httel ezeltt mellrkban hunyt el, s mindketten ugyanazt a hibs gnt hordoztk, amivel Angelina is rendelkezik. gy egyrtelm, hogy t is nagy esllyel diagnosztizltk volna a gyilkos krral az elkvetkezend vek folyamn.
3. A mellrk ltalban egyltaln nem fj, ami flrevezetheti a pcienst, s neheztheti a betegsg idben trtn felismerst. Emellett egyes esetekben igen agresszv s gyors lefolys, terpis kezelssel szemben ellenll, gy akr nhny ht alatt hallhoz vezethet. A szrsek teht sokszor nem bizonyulnak elegendnek a megelzshez.
4. Angelina mr nemcsak sajt magrt, hanem a hat gyermekrt is felelssggel tartozik, s ahhoz, hogy mg sokig velk lehessen, elkerlhetetlen volt a beavatkozs. Ahogyan fogalmazott a mtt utn: „Elmondhatom a gyermekeimnek, hogy nem kell attl flnik, hogy elvesztenek engem a mellrk miatt.”
5. Minden bizonnyal azt sem szerette volna, hogy a gyermekeinek t kelljen lnik mindazt, amin ment keresztl az desanyja betegsge kapcsn, nem szerette volna, hogy szenvedni lssk t. A kemoterpinak s a tbbi kezelsnek ugyanis szmos kellemetlen s fjdalmas mellkhatsa van, ez pedig nemcsak a sznsznt, de a csaldjt is megviselte volna, arrl nem is beszlve, hogy egyltaln nem biztos, hogy eredmnyre vezetett volna.
A fentiek tkrben semmi ktsg afell, hogy Angelina j dntst hozott, amikor a megelz melleltvolt mttet vlasztotta. Termszetesen senkit sem buzdt arra, hogy kvesse az pldjt, a vele trtntek nyilvnossgra hozatalval e helyett az volt a clja, hogy megmutassa a hasonl helyzetben lv nknek, hogy vannak lehetsgeik, s a betegsg helyett az kezkben lehet az irnyts.
|
|
Erika: akkor egszen nyugodtan rhattad volna egy nvvel egy hozzszlsban az t perc klnbsggel, kt nven rt mondanddat. Szerintem inkbb az a szomor, hogy az emberek kizrlag a bulvrban olvasottak alapjn alkotnak vlemnyt a hressgekrl, majd az alapjn beskatulyzzk ket bizonyos szerepekbe, ld. Angelina esetben a "frfifal", a "hzassgtr", vagy az ltalad emlegetett egyb jelzk. Pedig ha nemcsak a szennylapok cikkeit olvasnd, hanem pl. a vele kszlt interjkat is, esetleg nha tfutnl egy-egy utazsrl kszlt riportot a unhcr.org oldalon (vagy csak tisztessggel elolvasnd a fordtsaimat), lthatnd, hogy ezek nem adakozsi rohamok a rszrl, mivel nem a vrs sznyegrl szrja a pnzt, hanem elutazik az rintett rgiba, s els kzbl szerez ismereteket, ami pl. veled kapcsolatban nem mondhat el, hiszen csak egy - a bulvrmdia ltal harsogott - sztereotpit erltetsz r. Azt hiszem az, hogy mr tbb mint 10 ve dolgozik az ENSZ ktelkben, nmagrt beszl, az "adakozsi roham", csak a te agyszlemnyed. Ami a fiatalkort illeti, gy gondolom, hogy mindenki kvet el hibt, amit aztn megbn, s szerintem bven "vezekelt" mr a korbbi "bneirt". rdemes elgondolkodni, hogy a botlsainkat kveten mi kpesek vagyunk/voltunk-e valaha is olyan tettekre, vagy akkora mrtk szemlyisgvltozsra mint ...