Hrek : Angelina Jolie: „Mindannyian olyanok vagyunk, mint Malala” |
Angelina Jolie: „Mindannyian olyanok vagyunk, mint Malala”
Angelina Jolie | Fordtotta: Judit 2012.10.18. 19:07
![](portal/angel-angelina/image/news/1350580242.jpg)
Elmesltem a gyermekeimnek – neked is el kellene: a lenygyermekek oktatsa Pakisztnban, Afganisztnban s szerte a vilgon veszlyben van. Itt az id, hogy felemeljk a szavunkat az gyben.
Szerda reggel, amikor a gyerekeket iskolba kszltnk vinni, s a szoksos panaszaikat hallgattuk arrl, hogy nem akarnak menni, meglttam a New York Times cmlapjnak szalagcmt: „A tlibok lelttek egy lnyt, aki felszlalt a jogairt”. A tlibok azzal magyarztk a trtnteket, hogy a 14 ves Malala Juszafzai „figyelmen kvl hagyta a figyelmeztetsket, s nem hagyott szmukra ms lehetsget”. Odamentek az iskolabuszhoz, megkrdeztk, melyikk Malala, majd fejbe lttk, csak mert a lnyok oktatst tmogatja.
Miutn elolvastam a cikket, ksztetst reztem arra, hogy megosszam Malala trtnett a gyermekeimmel. Nehz volt szmukra megrteni egy olyan vilgot, ahol az emberek megprblnak meglni egy gyermeket, akinek az egyetlen „bne”, hogy arra vgyik, hogy s a hozz hasonl kislnyok iskolba jrhassanak.
Malala trtnete vgigksrte a napjukat, gy estre tele voltak krdsekkel. Egytt ismertk meg Malalt, megnztk a vele kszlt interjkat, s elolvastuk a napljt. Malala mindssze tizenegy ves volt, amikor blogolni kezdett a BBC-nek. rt arrl, milyen az let a tlibok uralma alatt, hogyan cserlte el az iskolai egyenruhjt egyszer, szntelen ruhadarabokra, hogyan rejtette el a knyveit a kendjbe, s vgl arrl, hogyan kellett vgleg abbahagynia az iskolba jrst.
A kis nyolcvesnk azt javasolta, hogy a vilg emeljen egy szobrot Malalnak, s a kzelben alaktson ki egy olvassarkot. A hatvesnk gyakorlatiasan azt krdezte, hogy voltak-e Malalnak hzillatai, s ha igen, ki fog vigyzni rjuk mostantl. Krdezett Malala szleirl is, s arrl, hogy srtak-e. Kzsen arra jutottunk, hogy igen, de nemcsak a kislnyukrt, hanem az sszes olyan gyermekrt a vilgban, akit megfosztottak az alapvet emberi jogaitl. Malalhoz hasonlan a szlei is a btorsgot s az ert testestik meg. Malala desapja, aki szintn hossz ideje kzd a lnygyermekek iskolztatsrt, iskolaigazgat, tanr s klt is egyben.
Msnap reggel a hrekben kpek jelentek meg pakisztni gyerekekrl, akik Malala fotjt fogjk a kezkben az rte tartott virrasztson s tntetseken, s imdkoznak az iskolkban. A fiam amiatt aggdott, hogy ezeket a lnyokat is lelhetik, amirt killtak Malalrt. Azt mondtam neki, hogy a gyerekek tisztban voltak a veszllyel, de az, hogy a nyilvnossg eltt is tmogatjk t, jl tkrzi, milyen sokat jelent szmukra Malala. Malala btorsga minden pakisztnit emlkeztetett arra, hogy milyen fontos a tanuls. Az talpraesettsge inspirlta ket.
A gyermekeim prbltk megrteni a helyzetet, s azt krdeztk: „Mirt hittk azok az emberek, hogy meg kell lnik Malalt?” Azt feleltem: „Mert az oktats hatalmas befolyssal br.”
A lvsek, melyek Malalt rtk, a nemzet szvbe csapdtak, s ahogyan a tlibok elutastottk a meghtrlst, gy Pakisztn npe sem adja meg magt. Ez az erszakos s gylletes tett ppen a szndka ellenkezjt valstotta meg, mivel a pakisztniak azrt gyltek ssze, hogy rvnyestsk Malala elveit, s elutastsk a flelem zsarnoksgt. A pakisztni tlibok szvivje azt mondta, „legyen ez egy lecke”. Igen. Legyen ez egy lecke – arra, hogy az oktats mindenki alapvet emberi joga, egy jog, amelyet nem lehet megtagadni Pakisztn lnyaitl.
Mikor a fiatal lnyok egsz Pakisztnban killtak, s azt mondtk, „Malala vagyok”, nem voltak egyedl. Szerte a vilgban desanyk s tanrok mesltek a gyermekeiknek s a dikjaiknak Malalrl, s arra btortottk ket, hogy legyenek a lnygyermekek oktatsrt folytatott mozgalom rszesei. Pakisztnban nemzeti mozgalom bontakozott ki azzal a cllal, hogy jjptsk az iskolkat, s ismt elrhetv tegyk az oktatst minden gyermek szmra, a lnyokat is belertve. Ez a szrny esemny egy elkerlhetetlen forradalom kezdett jelenti, amely a lnyok oktatsrt robbant ki.
Malala a bizonytka annak, hogy egyetlen btor ember hangja is elegend ahhoz, hogy szmtalan frfit, nt s gyermeket motivljon. Az osztlytermekben s az ebdlasztaloknl desanyk, desapk, kisfik s kislnyok imdkoznak Malala gyors felgygyulsrt, s ktelezik el magukat amellett, hogy felkaroljk Malala gyt. Mikor a Nobel-bizottsg sszel, hogy eldntse, ki legyen a Nobel-bkedj gyztese, remlem, a btor Malala komoly megfontolsban rszesl majd.
Angelina Jolie
2012. oktber 16.
The Daily Beast
|